درمان بواسير خفيف و جزئي

در اغلب موارد بيماري بواسير خفيف است و در صورت پيگيري فوري كمتر سبب ايجاد مشكل جدي در شخص مي‌ شود. با اين حال كم ‌توجهي به درمان مناسب آن باعث ظاهر شدن عارضه هاي بدي مي شود.

ظاهر بد بواسيرهاي خارج آمده يا عفونت توده ‌ي سياه شده بواسير لخته اي يا ترمبوزه از خفيف‌ ترين تا شديدترين عارضه ‌هاي احتمالي بواسير به حساب مي آيد. احتمال ابتلا به كم‌ خوني فقر آهن در بواسيرهاي خون‌ريزي دهنده به ويژه بواسير داخلي هست. به خاطر تغيير شكلي كه در رگهاي منطقه مقعد ايجاد مي شود، احتمال تغييرات غيرنرمال در بقيه سلول ‌هاي روده ‌اي بيشتر مي شود و شخص را در خطر مبتلا شدن به انواع سرطان ‌هاي روده‌ اي مي كند.

 برخي زمانها عارضه ها، از خود بواسير ناشي نمي شوند بلكه روش درمان بواسير باعث عارضه ‌هايي در شخص مي شود كه عبارتند از:

 خونريزي زياد: برخي مواقع رگها به صورت كامل گرفته نمي ‌شوند و شخص از منطقه رگهايي كه خوب مسدود نشده ‌اند دچار خونريزي مقعدي مي شود و به صورت توده پرخون ظاهر مي شود. اگرچه صدمه به مخاط راست روده در زمان جراحي نيز خود را به صورت خونريزي غيرطبيعي نشان مي‌ دهد.

منبع:http://saman-clinic.ir/colorectal/hemorrhoid/mild-hemorrhoid-treatment

 عفونت: به دنبال مراقبت ناكافي و نادرست از ناحيه برش و بخيه مقعد پس از عمل احتمال چركي شدن محل عمل شده بيشتر مي شود. البته شايد عفونت و زخم شدن بواسير پيش از عمل هم اتفاق بيفتد.

 بي‌ اختياري مدفوع: در برخي مواقع در زمان جراحي به اعصاب حسگر و كنترلي دريچهي مقعد صدمه وارد مي شود به طوريكه شخص با عارضه بي‌ اختياري مدفوع روبه رو مي ‌شود. البته اين مورد خيلي كم پيش مي آيد و به احتمال زياد امكان درست كردن آن با جراحي ‌هاي ديگر ميسر است.

 

فيستول مقعد: فيستول يك مجراي كوچك و غير نرمال است كه احتمال دارد در زمان جراحي با بي ‌احتياطي پزشك بين مجراي مقعد با سطح پوست خارجي آن يا داخل واژن زنان به وجود بيايد. با توجه به ناحيه فيستول امكان درز مدفوع از سطح پوست يا واژن هست.

 آلرژي: احتمال دارد شخص به ماده هاي تشكيل‌دهنده داروهاي موضعي منطقه مقعد آلرژي داشته باشد و دچار خارش يا قرمزي شود.

 ترمبوز وريدي مقعد: احتمال پديد آمدن لخته خون در رگهاي وريدي مقعد به دنبال يك روش درماني به اسم اسكلروتراپي هست.

نوشته شده توسط كارا | ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹:۳۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |بواسير