آيا بواسير ارثي است؟

ن ها با كدهاي دستورالعملي خود عوامل اصلي انتقال دهنده مواد ارثي هستند كه به منزله طرحي براي گسترش سلول ها و سيستم هاي بدن عمل مي كنند. ژن ها مي توانند بيماري هاي ارثي را با خود حمل كنند و از نسلي به نسلي ديگر انتقال بدهند. دانشمندان بر اين باور هستند كه بيماري هاي خاصي مثل آلزايمر، افسردگي، بيماري قلبي، سكته مغزي، ديابت، پوكي استخوان و سرطان هاي پستان، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست ارثي هستند و مي توانند به نسل هاي بعدي نيز منتقل شوند. در اين ميان آنچه افراد را نگران مي كند اين است كه آيا بواسير نيز مي تواند به صورت ارثي و وراثتي از فردي به فرد ديگر منتقل شود.

بواسير بيماري است كه بر اثر تورم رگ هاي خوني در مقعد ايجاد مي شود و مي تواند علت هاي مختلفي مثل پيري، يبوست، اسهال، بارداري، چاقي، رژيم غذايي نامناسب و عادت هاي نادرست رزومره داشته باشد. همه اين علت ها منجر به ايجاد تنش و فشار بر روي مقعد بيمار شده و گشادي رگ هاي مقعد را باعث مي شود.

همانند ويژگي هاي فيزيكي مانند مو و رنگ چشم، بيماري ها و اختلالات نيز مي توانند از نسلي به نسل ديگر منتقل شوند. ژن ها، واحد هاي انتقال دهنده مواد ارثي هستند كه حاوي دستورالعمل هاي كد شده بوده و به عنوان يك طرح براي توسعه سلول ها و سيستم هاي بدن عمل مي كنند. آن ها همچنين مي توانند بيماري هاي خاصي را كه به ارث برده مي شوند را حمل كنند. مدت هاي طولانيست كه محققان به اين واقعيت پي برده اند كه بيماري هايي مانند آلزايمر، افسردگي، بيماري قلبي، سكته مغزي، ديابت، پوكي استخوان و سرطان هاي پستان، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و پوست نيز ارثي هستند. آنچه اغلب مردم را شگفت زده مي كند اين واقعيت است كه هموروئيد نيز ممكن است به دلايل ناشي از وراثت به وجود آيد و فرد به هموروئيد ارثي مبتلا شود.

 

هموروئيد ها ناشي از تورم عروق خوني در مقعد مي باشند و مي توانند به علل مختلفي مانند پيري، يبوست، اسهال، بارداري، چاقي، رژيم غذايي نامناسب و عادات و شيوه هاي غيرصحيح زندگي پديدار شوند. تمام اين شرايط باعث ايجاد تنش و فشار روي ناحيه مقعد مي شود و موجب ايجاد تنش و استرس در رگ هاي آن  خواهد شد.

وراثت، در حالي كه به طور مستقيم باعث ايجاد هموروئيد نمي شود، مي تواند عاملي كمك كننده باشد. رگ هاي ضعيف مي توانند ژنتيكي باشند و امكان بروز هموروئيد را بيشتر كنند. رگ هاي ضعيف مي توانند به راحتي آسيب ديده و يا گسترده تر شوند، در نتيجه منجر به هموروئيد ارثي مي شوند.

در حالي كه هيچ چيز در مورد جلوگيري از وراثت وجود ندارد، گام هايي هستند كه مي توانيد از بروز هموروئيد پيشگيري كنيد در صورتي كه شما مي دانيد كه از لحاظ ژنتيكي مستعد ابتلا به بيماري هموروئيد مي باشيد. حفظ سلامت روده و شكم يكي از بزرگترين اقداماتي است كه مي توانيد در جهت جلوگيري از هموروئيد انجام دهيد و راه هايي براي انجام آن وجود دارد كه در ادامه ذكر خواهد شد.

تا به حال دليلي بر اينكه وراثت باعث ايجاد بواسير مي شود گزارش نشده است. ولي درباره اينكه مي تواند به منزله يك عامل كمك كننده عمل كند، با شك و ترديدهاي جدي روبه رو است. عروق تضعيف شده مي توانند به آساني آسيب ببينند و در نواحي موردنظر منتشر شده و باعث بواسير ارثي شوند.

درباره بيماري هاي وراثتي تا به حال موارد پيشگيري بيان نشده است، ولي مي توان از بروز خود بواسير در مراحل ابتدايي پيشگيري كرد. اگر شما مي دانيد كه از نظر ژنتيكي استعداد مبتلا شدن به بواسير را داريد، بهتر است زودتر دست به كار شويد و موارد پيشگيري اين بيماري را اجرا كنيد تا به اين بيماري مبتلا نشويد. خوشبختانه روش هاي درمان بواسير بسيار خوبي وجود دارد و به راحتي در دسترس همه است.http://saman-clinic.ir/colorectal/hemorrhoid/#hemorrhoid3

 

نوشته شده توسط كارا | ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۹:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |بواسير