علت بواسير چيست؟

علت بواسير و نشانه هاي بواسير ممكن است شامل موارد زير باشد:

• خونريزي بدون درد در هنگام حركت روده. ممكن است در هنگام دفع مدفوع مقدار كمي خون مشاهده كنيد.
• خارش يا سوزش در ناحيه مقعد
• درد يا ناراحتي
• متورم شدن اطراف مقعد
• ايجاد توده اي در نزديكي مقعد كه ممكن است حساس يا دردناك باشد. (احتمال خونريزي ترومبويي وجود دارد)

 

علت بواسير و نشانه هاي بواسير معمولا به محل ايجاد آن بستگي دارد.

بواسير داخلي: اين نوع از بواسير در داخل ركتوم قرار دارد و شما معمولا نمي توانيد اين بواسير را ببينيد يا احساس كنيد و به ندرت با درد و ناراحتي همراه است. ولي در هنگام عبور مدفوع و فشاري كه به اين ناحيه وارد مي شود باعث سوزش و در برخي مواقع باعث خونريزي مي شود.

گاهي اوقات فشار آوردن مي تواند از طريق بازوي مقعدي به بواسير داخلي وارد شود كه اين بواسير به بواسير پيشاني يا پرولاپس شناخته شده است و مي تواند درد و تحريك زيادي با خود به همراه داشته باشد.

بواسير خارجي: اين نوع بواسير در اطراف مقصد ظاهر مي شود. هنگام تحريك با خارش يا خونريزي همراه است.

بواسير ترومبوز: گاهي اوقات در بواسير خارجي ممكن است خون جمع شود و يك لخته (ترومبوز) به وجود بياورد كه مي تواند باعث درد شديد، تورم، التهاب و ايجاد يك توده سخت در نزديكي مقعد شود.

چه زماني نياز به ديدن يك دكتر داريد؟

خونريزي در هنگام تحريك روده شايع ترين نشانه بواسير است. اين زماني است كه بايد پزشك شما را معاينه فيزيكي كند و براي تاييد بواسير، ساير آزمايش ها را انجام دهد و بيماري را به صورت كاملا تخصصي تاييد و تشخيص دهد تا روش درمان بواسير در زمان مناسب مشخص شود.

فرض كنيد كه بر اثر بواسير خونريزي مقعدي داريد، به ويژه اگر سن تان بيشتر از 40 سال باشد. خونريزي ركتال ممكن است با ساير بيماري ها، از جمله سرطان كولوركتال و سرطان مقعد اتفاق بيفتد. در صورتي كه خونريزي شما همراه با تغييرات مشخصي در عادات تحريك روده باشد، يا اگر مدفوع شما تغيير رنگ و درجه غلظت غيرطبيعي داشته باشد، بايد با پزشك خود مشورت كنيد. اين نوع مدفوع مي تواند نشانه خونريزي زياد در ناحيه هاي ديگر دستگاه گوارش شما باشد.

اگر مقدار زيادي خونريزي مقعدي، سرگيجه، سردرد يا ضعف داريد، هر چه زودتر به اورژانس يا كلينيك سامان مراجعه كنيد.

نوشته شده توسط كارا | ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۰:۰۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |بواسير